Меню навігації

Відеоматеріали

Що таке стрес ?! причини і наслідки

Березень 6th, 2017

Стрес – це комплекс захиснихфізіологічнихреакційорганізмуувідповідь на надмірнийвпливподразників-стрессоров. У своємурозвиткустрес проходить три фази-стадії:

тривоги,коли активно мобілізуютьсянашіприроднізахиснісили;

стабілізації, коли витрачаютьсяадаптаційнірезерви;

виснаження, коли пристосувальніможливостіорганізмуповністювичерпані.

 

Причини стрессу

Фактори, якіініціюютьстресовуреакцію, називаються стрессорами. Вониможуть бути як психологічними, так і фізіологічними. Необхідністьприйняттяшвидкогорішення (в умовахнестачі часу), надмірнавідповідальність, інформаційніперевантаження, конфлікти в сім’ї і на службі, загрози – все цепсихологічністресори. А до найпоширенішихфізіологічнихфакторівстресувідносятьбіль, сильну спеку чи холод, шум, інтенсивнефізичненавантаження, занадто строгудієту тощо.
В загалі-то, будь-яказначущазмінанашогожиття, будь-то до гіршогоабо, як не дивно, на краще – можевиступати в ролісвоєрідногостресора. Американськівченінавітьрозробилиспеціальну шкалу, де різніжиттєвіситуації мають певний «стресовий» вагу. До цихситуацій вони віднесли не тількисумніподії – смерть близьких, розлученняабозвільнення з роботи, а йтакіприємні заходи, як весілляабопереїзд на нову квартиру. Крім того, стресовівпливузвичайнопідсумовуються і при досягненні «критичноїмаси» практично неминуче настаєпогіршеннясамопочуття і розвиваютьсярізні недуги.

 

Наслідки стресу для організму людини
При стресовому впливі в кров виділяються адреналін і інші гормони, в результаті чого різко змінюється робота різних органів і систем: частішає серцебиття, підвищується імунітет і згортання крові, прискорюється загоєння ран, загострюється увага, зір і слух. Ми знаходимомаксимальну силу, наякутількиздатні. Організмготовий до боротьби і здатнийвпоратися з небезпекою. Це – віковиймеханізмвиживання. Але в цивілізованомусуспільстві, у мирний час, активних «військових» дій, як правило, не відбувається. Фактично весь організмлюдини приходить у повнубойовуготовність, а все – марно. Невідреагованийстресзалишається в організмі у вигляді: серцево-судинних та ендокриннихзахворювань, проблем зішлунком, не кажучивже про різні неполадки в роботінервовоїсистеми.

Але сам по собістрес – це не хвороба, а абсолютно природнареакціяорганізму на фактори, щозагрожуютьйого комфорту і безпеки.

Стресмістить в собі як негативні, так і позитивнікомпоненти.

До позитивнихскладовихможнавіднести те, що при стресіорганізммобілізується, пристосовується до новихситуацій, забезпечуєопір до стрес-факторів та адаптацію до них.Але так як резервніресурсиорганізмуобмежені, то якщостресзанадтосильнийаботривалий, найімовірніше, настанейоготретя фаза – виснаження. А цевжеведе до серйозних проблем і поломок в організмі.

 

Так що ж робити? Як врятувати себе відруйнівнихнаслідківнадмірногостресу?

Майже неможливо контролювати кожну стресову ситуацію у нашому житті, але можна контролювати більшість наших реакцій на стрес. Так що основний принцип боротьби зі стресами – постійний самоконтроль

 1. Намагайтесь бути в житті філософом ( а коли це необхідно, згадуйте про почуття гумору, через його призму життя бачиться набагато легше).
 2. Не зустрічайте стрес у боксерській стійці. Уявіть, що Ви або хмаринка, або безтілесна істота, через яку пронесеться негатив і не «застрягне».
 3. Намагайтесь дивитись на все зі сторони. Так легше тримати себе в руках.
 4. Ніколи не скаржтесь – від цього не стане легше. Але проте це не означає, що не треба розповідати про свої проблеми близьким, тим, хто Вас розуміє та підтримує. Розмова допомагає зняти напруження та проаналізувати ситуацію оповідачу.
 5. Не марнуйте дарма часу на тривоги та побоювання, шукайте позитивні сторони подій.
 6. Намагайтеся любити себе більше, ніж Ви до цього робили.
 7. Не залишайтеся у стані нерухомості, шукайте вихід. Крім Вас нікому не вирішити вашу проблему.
 8. Допомагайте іншим. Життєвий досвід може стати вам у пригоді.
 9. Не покладайте рук і не переставайте боротися.
 10. Вмійте відділяти факти від внутрішніх переконань.
 11. Подивіться на ситуацію по-новому, з іншої точки зору, ніж та, котра була у Вас до цього.
 12. Вчіться відпочивати, знаходячись у стресових ситуаціях. Фізичні навантаження допомагають на деякий час «відключитись» від проблем. Це дуже добрий метод відпочинку для мозку.
 13. Просто чудово, якщо у вас є хобі. Зазвичай улюблені захоплення допомагають розслабитися та приносять багато приємних емоцій.
 14. Думайте позитивно. Налаштовуйте себе на позитивний результат, підсумок.
 15. Варто спробувати написати список пропозицій, які можуть позитивно вплинути на Ваш емоційний стан.
 16. Кричіть та плачте. Іноді це буває дуже корисним і необхідним.
 17. Слухайте музику. Ніщо так не розслаблює і не заспокоює, як позитивна музика.
 18. Лічіть до десяти. Перед тим, як зреагувати на ситуацію, полічіть до десяти про себе. Така пауза дає змогу взяти себе в руки.
 19. Прийміть гарячу ванну. Гаряча вода дуже гарно розслаблює.
 20. Прогуляйтеся по місцевості з гарним краєвидом. Картина, яка радує око, розслаблює та згладжує негатив.
 21. Складіть список Ваших задоволень. Потім виберіть будь-що з цього списку і займіться цим.
 22. У тяжких стресових випадках краще звернутися за допомогою до психолога чи, хоча б, зателефонувати до телефону довіри чи екстреної психологічної допомоги.
 23. Підтримку краще всього шукати серед тих, кому Ви дійсно довіряєте. Тільки такі люди зможуть стати для людини опорою в тяжкій життєвій ситуації.

Треба завжди пам’ятати, що безвихідних ситуацій не буває.